Blog


Czym jest promesa kredytowa?

Promesa to nic innego jak zobowiązanie, czyli obietnica wykonania jakiejś czynności. Pojęcie to jest stosowane przez banki w odniesieniu do kredytów. W ten sposób określa się pisemną deklarację banku, określającą warunki kredytowe. Co to oznacza dla klienta? Ma on pewność, że jeśli w ciągu wskazanego przez bank okresu zdecyduje się sfinalizować kredyt i spełni określone warunki, uzyska go na zasadach wskazanych mu w ramach promesy. Dzięki temu, w okresie jej obowiązywania może spokojnie szukać domu, samochodu czy innego dobra, którego zakupu planuje dokonać przy pomocy kwoty uzyskanej z banku. Najczęściej z pojęciem tym można spotkać się w przypadku kredytu hipotecznego, aczkolwiek Inbank wprowadza też promesę kredytu samochodowego.

W przypadku promesy należy zwrócić uwagę na kilka kwestii: • Termin ważności: bank zawsze z góry określa termin ważności promesy. W Inbank jest to 7 dni. • Koszty: bywa, że bank pobiera za promesę dodatkową opłatę, chociaż nie zawsze. W przypadku Inbank promesa na kredyt samochodowy jest bezpłatna. • Zasady: każdy bank samodzielnie ustala zasady, na jakich można podpisać promesę, co jest określone wewnętrznymi przepisami lub regulaminem.

Czym jest promesa w Inbank? Promesa w Inbank obowiązuje w ramach oferty kredytu samochodowego. Klienci zainteresowani tym produktem mogą złożyć wniosek online, określając jaka kwota ich interesuje, aby sprawdzić czy otrzymają kredyt. Jeśli po pozytywnej decyzji kredytowej, nie chcą sfinalizować umowy od razu, mogą skorzystać z ważnej 7 dni promesy, a więc gwarancji od banku otrzymania kredytu w tym okresie na ustalonych warunkach. Na dynamicznym rynku ofert motoryzacyjnych, zwłaszcza tych używanych, to duża zaleta. Klient może zorientować się w Inbank jakie środki i na jakich zasadach otrzyma, i z taką gwarancją szukać samochodu. Kredyt samochodowy w Inbank całkowicie zmienia zasady tego produktu. W Inbank najpierw można złożyć wniosek o kredyt i uzyskać środki, a dopiero później szukać samochodu (tradycyjne banki kredytują zakup konkretnego pojazdu, a więc pierwszym krokiem jest znalezienie auta). Cały proces przebiega online, a bank nie wymaga żadnego zabezpieczenia. Promesa to dodatkowa korzyść.