Blog


Jak obliczyć odsetki od lokaty?

Załóżmy, że decydujemy się na umieszczenie na lokacie w Inbanku kwoty 10 000 zł na okres 6 miesięcy. Banki podają klientom do wiadomości roczne oprocentowanie lokaty. Przy 6 miesiącach, w Inbanku, wynosi ono 2.40 %.

Aby obliczyć odsetki od powyższej kwoty po upływie 6 miesięcy, najpierw należy oszacować ich wysokość po upływie 12 miesięcy. Gdybyśmy zdeponowali nasze oszczędności na okres jednego roku, przy oprocentowaniu 2.40 %, otrzymalibyśmy 240 zł. Po półrocznym okresie, wysokość odsetek wyniesie połowę tej kwoty, czyli 120 zł.

W ofercieInbankuim dłuższy okres zdeponowania pieniędzy na lokacie, tym większe oprocentowanie. Przy 12 miesiącach wynosi 2.60 %, a dla 36 miesięcy już 3.0%. Pieniądze można zdeponować na czas 6, 12, 24 i 36 miesięcy.

Uwaga! Podane kwoty są odsetkami bez naliczenia podatku. W 2002 r., z inicjatywy ówczesnego ministra finansów Marka Belki, wprowadzono podatek od dochodów kapitałowych. Potocznie określany jest on „podatkiem Belki” i wynosi 19%. Podatek pobierany jest od na przykład odsetek wygenerowanych w lokatach oraz od pieniędzy zarobionych na giełdzie. Nie musisz jednak martwić się obliczaniem i odprowadzaniem go od swoich odsetek na lokatach – banki zrobią to za Ciebie automatycznie.

W kontekście lokat, często pojawiają się terminy bankowe, które z początku mogą wydawać się niejasne. Omawiamy kilka z nich: Kapitalizacja: kapitalizacją odsetek jest dopisywanie wygenerowanych pieniędzy na lokacie do początkowego kapitału. Im częstsza jest kapitalizacja, tym kapitał wzrasta szybciej.

Okres kapitalizacji: jest to okres, po jakim odsetki zostaną dopisane do kapitału. Oprocentowanie: zawsze jest podawane w skali roku i wskazuje procent, o jaki zwiększy się kapitał ulokowany na lokacie. Dowiedz się więcej o ofercie Inbank na stronie: https://inbankpolska.pl/lokaty/lokata-bankowa/