Blog


Jak oszczędzać pieniądze?

Wydawaj mniej niż zarabiasz

Najważniejszą zasadą oszczędzania, jest wydawanie mniejszej ilości pieniędzy, niż się zarabia. Choć zdawać by się mogło to oczywiste, wiele osób ignoruje tę zasadę. A już samo jej przestrzeganie pozwala nam zaoszczędzić pieniądze. Zachęcani wciąż nowymi promocjami, dokonujemy kolejnych zakupów na raty lub zgadzamy się na kolejne zobowiązania, które miesięcznie obciążają nasze konta – dodatkowy pakiet programów w kablówce czy abonamenty. I choć w samej formie dokonywania zakupów na raty nie ma nic złego, gorzej gdy akceptujemy zobowiązania zbyt pochopnie bez zastanowienia się, czy aby na pewno nas na nie stać. W efekcie, zamiast oszczędzać, zadłużamy się.

Dlatego należy pamiętać, aby zakupów dokonywać z chłodną głową. Pod wpływem emocji, jesteśmy w stanie wydawać więcej, niż powinniśmy.

Domowa księgowość

Każde gospodarstwo domowe powinno posiadać własną księgowość. Wystarczy skrupulatne zapisywanie wszystkich wydatków – zarówno tych stałych (czynsz, rachunki za media), bieżących, jak i nagłych w arkuszu kalkulacyjnym. Takie domowe księgowanie przepływów pieniężnych ułatwia kontrolę finansów oraz planowanie wydatków. Za sprawą takiego arkusza, łatwiej jest też analizować nasze płatności – możemy zobaczyć, na co wydajemy za dużo pieniędzy i na czym możemy oszczędzić. Przy planowaniu miesięcznego domowego budżetu, przewidziane wydatki lepiej jest zawsze oszacować w górę, czyli założyć, że wydamy więcej, niż prognozujemy. Jeśli rzeczywiście tak się stanie, to nasz budżet będzie się zgadzał, jeśli nie – niewydane pieniądze możemy przeznaczyć na oszczędności. Prowadząc domową księgowość, warto też zawsze odkładać stały procent pensji, zależnie od możliwości.

Dziel i oszczędzaj

W miarę możliwości staraj się dzielić koszty, kierując się założeniami modelu „ekonomii współpracy”. Nadrzędna idea, jaka przyświeca temu modelowi zakłada, że ludzie nie muszą posiadać wszystkich rzeczy, których chcą używać, bo „dostęp jest lepszy od posiadania”. Wedle niektórych ekonomistów, w niedalekiej przyszłości całkowicie normalne będzie posiadanie jednego samochodu, który będzie użytkowany przez np. dwie rodziny. Warto już teraz wdrażać tę zasadę do swojego życia, ponieważ w wielu przypadkach, dzielenie kosztów sprzyja oszczędnościom.

Oszczędności trzymaj na lokacie

Na koniec pozostawiliśmy najważniejszą poradę dotyczą oszczędzania. Swoje oszczędności powinno się trzymać tam, gdzie będą procentować. Zapomnijcie o lokowaniu ich „pod materacem”, czyli w domu, gdzie gotówka może ulec zniszczeniu, kradzieży, czy kusić właściciela, aby ją wydać. Deponując pieniądza na lokacie nie tylko zapewniasz im bezpieczeństwo, ale co najważniejsze, Twoje pieniądze „pracują” na siebie.

W Inbanku oprocentowanie lokat sięga nawet 3.0% dla 36 miesięcy, co w chwili pisania tego tekstu, według porównywarki produktów finansowych banków TotalMoney, jest to najlepiej oprocentowana lokata dostępna na rynku dla tego okresu. Dowiedz się więcej o ofercie lokat Inbanku na stronie https://inbankpolska.pl/lokaty/lokata-bankowa/